Waluta Tajlandii » Pieniądze i bankomaty w Tajlandii Dolary czy euro?

Kraj słynie z pięknych plaż, ciekawej kultury oraz niskich cen. Jaka jest waluta Tajlandii i jakie pieniądze najlepiej zabrać ze sobą na wakacje, aby przelicznik w kantorach był korzystny? Przedstawiamy praktyczne informacje oraz aktualny kurs bahta tajskiego.

Bahty tajskie dostępne są w monetach o nominałach 1, 5, 10, 25 i 50 satangów, a także 1, 2, 5 i 10 bahtów. Wszystkie na awersie przedstawiają portret obecnego króla Tajlandii – Mahy Vajiralongkorn. Ze względu na małe urozmaicenie, monety mogą być trudne do odróżnienia dla obcokrajowców – różnią się przede wszystkim kolorem. Banknoty bahta tajskiego występują w nominałach o wartości 20, 50, 100, 500 i 1000 bahtów.

Wyjazd do egzotycznej Tajlandii oddalonego o tysiące kilometrów od Polski to niewątpliwie duży wydatek finansowy oraz niezapomniane przeżycie. Przed podróżą trzeba odpowiedzieć na pytanie, jaką walutę zabrać do Tajlandii a może wystarczy zabrać kartę kredytową. Czym różni się handel od inwestowania w 5 minut Oficjalnym środkiem płatniczym jest baht tajski THB. W obiegu można spotkać następujące banknoty o następujących nominałach 1000, 500, 100, 50, 20 oraz 10. Długo przed podrożą należy powiadomić pracownika kantoru o zamiarze kupna konkretniej kwoty.

Im wyższy nominał, tym więcej bahtów możesz za niego dostać w Tajlandii. Na drugim miejscu znalazło się euro, a tuż za nim funt brytyjski. Pamiętaj jednak, że zabranie ze sobą gotówki nie jest do końca bezpieczne.

Z owymi przepisami się nie dyskutuje i nie ma od nich odwołania. Sporą popularnością cieszą się także wszelkie wariacje na temat potraw spod szyldu curry. Ostro-kwaśną z krewetkami lub kokosowy „rosół” z kurczakiem, warzywami i ryżem, a na deser khao niao mamuang, czyli ryżowy kleik z mango. Portal Tasteway.pl wśród 20 tajskich specjałów wymienia m.in.

Te drugie najlepiej wymienić na gotówkę w oddziale banku, a kartami zapłacimy w dużych centrach handlowych, hotelach, niektórych restauracjach. Lepiej jednak nie dokonywać płatności kartą na bazarach czy w małych ulicznych sklepach. Obecnie 1 złoty to równowartość mniej więcej 10 baht, a jeden dolar amerykański to ok. 34 baht. Polski złoty jest walutą niewymienialną w Tajlandii, dlatego najlepiej wziąć ze sobą dolary amerykańskie lub euro. To, w jakiej cenie kupimy tajską walutę zależy nie tylko od dziennych kursów dolara lub euro, ale także od ilości nabywanej waluty. Podobnie jak w większości wypadków – w hurcie jest taniej.

000 PLN = 690,97 EUR = 25 455,33 THB

Oczywiście można mieć z sobą każdą powszechną na świecie walutę i także ją wymienić, jednak to właśnie euro i dolary zapewniają najmniej problemów, dlatego warto wyposażyć się właśnie w jedną z tych dwóch walut. Najlepszą walutą, jaką można z sobą zabrać do Tajlandii dla osób z Europy jest euro, mogą być to również dolary amerykańskie, jednak tylko z nowych edycji, stara edycja jest nieakceptowalna. Tropikalny klimat, czyste białe piaszczyste Tajwan mówi, że nie zaproszony na spotkanie WHO po chińskiej plaże, wspaniałe świątynie, wodospady, parki i ogrody, egzotyczne przedstawienia i niezwykła kuchnia to idealne miejsce na niezapomniane wakacje. Aby jednak beztrosko spędzić wakacje i nie rozpraszać się decyzjami dotyczącymi pieniędzy w „Kraju uśmiechów”, powinieneś obliczyć wszystkie swoje wydatki jeszcze przed podróżą. Pytanie, na które nie można jednoznacznie odpowiedzieć. Wiele zależy od życzeń i pożądanego poziomu komfortu.

Walutę możesz nabyć w kantorze w Polsce lub na miejscu. Pierwszy sposób jest nieco droższy, ale pewniejszy. Popularnym rozwiązaniem jest zakup w Polsce USD lub EUR oraz płatność na miejscu kartą walutową. Podczas wymiany pieniędzy na miejscu upewnij się, że wszystkie banknoty są w dobrym stanie oraz posiadają stosowne znakowanie holograficzne. Tajlandia to coraz popularniejszy kierunek jesienno -zimowych urlopów.

Kiedy najlepiej wybrać się do Pattai?

Najdogodniejszym okresem, z którego korzysta najwięcej turystów jest pora chłodna (tylko z nazwy) z miesiącami od listopada do lutego, kiedy temperatury oscylują między 28-32°C, są do wytrzymania i najlepiej nadają się do zwiedzania kraju. Klimat Tajlandii, która jest krajem tropikalnym z trzema klimatycznymi porami roku – gorącą, deszczową i chłodną, zmienia się bardzo często ze względu na położenie kraju w strefie przejściowej obszaru indo-malajskiego. Od czerwca do października trwa nieprzychylna ruchowi turystycznemu deszczowa pora powodowana monsunami z upałami sięgającymi 38°C, które znieść można tylko w pomieszczeniach klimatyzowanych. Wybierając się do Tajlandii, ze względu na tropikalny klimat, trzeba być przygotowanym zarówno na palący upał, jak i ulewne deszcze. Przed wyjazdem warto zapoznać się z kalendarzem imprez, których w regionie nie brakuje. Lokalną atrakcją jest Festiwal Wyścigów Bawołów Domowych w Chon Buri…  More

Ceny w hotelach w Tajlandii są oczywiście zachęcające, ale zależą od ilości gwiazdek, które posiada hotel oraz jego lokalizacji. Jedną rzeczą jest mieszkać na samym brzegu morza, a całkiem inną — w oddali lub centrum miasta. Ponadto ważny jest pakiet usług świadczonych na miejscu (SPA, masaże itp.). Nawiasem mówiąc, ceny mogą się znacznie różnić w zależności od sezonu — poza sezonem (wiosną i latem) zwykle znacznie spadają. Chcesz wyjechać na wakacje tym latem, ale nie masz pieniędzy? Przeczytaj czym jest kredyt na wakacje oraz jakie są alternatywne metody sfinansowania urlopu.

Tajlandia to popularny kierunek podróży, który jest o wiele bardziej egzotycznym kierunkiem niż popularna Grecja, czy Tunezja. Ceny w Tajlandii są niskie, nawet dla Polaków, a duża oferta wycieczek last minute sprawia, że pobyt w krainie uśmiechu staje się osiągalny dla wielu naszych rodaków. To najczęściej pojawiające się na forum, największy wpływ na odpowiedź ma klimat Tajlandii, gdzie dominują dwie pory roku. Kraj jest na tyle duży, że przez cały rok można tam spędzić wspaniały urlop.

Nasz sposób na płatności w Tajlandii

Nocleg można znaleźć już od 120 THB, jednak wtedy należy się przygotować na bardzo skromne warunki. Bardziej ekskluzywne hotele to wydatek rzędu 800 – 1000 THB dziennie. W Tajlandii do 1925 roku używano na banknotach angielskiej nazwy tical, choć nazwa baht została ustanowiona jeszcze w XIX w. Do 1987 roku baht dzielił się na 8 fuongów a te jeszcze na 8 athów.

Na 1 bata składało się 6400 jednostek „bia”, 64 jednostek „at” i 16 jednostek „sik”. Dopiero później wprowadzono do obiegu system dziesiętny, dzięki czemu pojawiła się podjednostka bata satangów. Zabranie ze sobą euro będzie więc dla ciebie mniej korzystne.

waluta w tajlandii

Trzeba więc liczyć się z tym, że przy pierwszej (z reguły większej wymianie) dostaniemy duży plik banknotów. Dobrze zatem zaopatrzyć się w większy portfel lub pojemną i użyteczną saszetkę. Lepiej jednak unikać największego nominału, gdyż możemy mieć trudności z jego wymianą.

Wypoczynek w Tajlandii

Subskrypcja jest całkowicie bezpłatna i w każdej chwili możesz z niej zrezygnować. Na każdym nominale znajduje się nieżyjący już król Rama IX, Bhumibol Adulyadej (zmarł w 2016 roku). Bahty tajskie wyróżniają się kolorystyką na tle innych banknotów oraz precyzyjnością ich wykonania.

  • Każdy atm jest w Tajlandii ich mnóstwo, wypłaca gotówkę, po nie najgorszym kursie.
  • Tajowie bardzo niechętnie przyjmują płatności w obcych walutach, również dlatego że rozliczenia w innej walucie niż Bahty wymaga w Tajlandii specjalnego pozwolenia, inaczej jest przestępstwem.
  • Dokonanie tej operacji poza Tajlandią jest nieuzasadnione, gdyż kosztuje więcej.
  • Przeliczając kurs w kantorze bardziej opłaca się kupić bahty im większa kwota tym więcej się zyskuje – zapytaj pracownika w naszym kantorze.

Bat, bat tajlandzki, baht tajlandzki, THB – oto nazwy i skrót, z którymi warto się oswoić przed wyprawą do państwa zamieszkałego przez 67 milionów z reguły gościnnych i ujmująco uprzejmych ludzi. Jednostka tajskiej waluty dzieli się na 100 satangów, czyli odpowiedników naszych groszy. W przeliczeniu na złote należy zresztą pozostać raczej przy drobnych, ponieważ za 1 bata zapłacimy dziś ok. 13 groszy, a np. Dolara amerykańskiego można wymienić na nieco ponad 30 batów.

Przelicznik – kalkulator bata do złotówki

Warto też zwrócić uwagę, że punkty wymiany należące do dużych banków mają kursy korzystniejsze dla turysty. Najlepiej mieć ze sobą dolary amerykańskie lub euro (polski złoty jest niewymienialny). Obowiązującą walutą są bahty i to nimi płacimy w Tajlandii. Osoby, które chcą wymienić walutę powinny udać się do kantorów, który mają najkorzystniejszy kurs walut.

Ile wynosi 1 bat?

Waluta Tajlandii 0.1261 THB/PLN Kurs baht forex, kalkulator, wykresy, cena.

Podróż pociągiem i promem z Bangkoku do Samui kosztuje około 1000 batów oraz około 200 batów autobusem do Pattaya. Dla tych, którzy chcą podróżować po Tajlandii między różnymi miastami, możemy polecić loty krajowe, pociąg lub autobus. Wtedy odpowiednim środkiem transportu będzie dla Ciebie zdecydowanie prom. Popularnością cieszy się również transport rzeczny. Najtańszym przewoźnikiem jest Cross River Ferry, oferujący przejazdy w cenie zaledwie kilku batów.

W obiegu znajdują się zarówno banknoty (1000, 500, 100, 50, oraz 10 batów) oraz monety . Ponieważ na tajskich banknotach umieszczono wizerunek króla Bhumibola Adulyadeja Ramy IX, należy uważać na to, by pieniędzy pozostawały w stanie idealnym. Podróżni, którzy przywożą ze sobą ponad 20 tysięcy dolarów lub równowartość tej kwoty muszą to zgłosić w urzędzie celnym. Turyści są zobowiązani do wypełnienia, podpisania i złożenia formularza dla waluty obcej w miejscu w którym waluta ta jest fizycznie przewożona przez osobę podróżującą z Tajlandii lub do Tajlandii. Ważne – jeśli wchodzisz w amerykańską walutę, weź ze sobą nominały minimum 50 dolarowe, w jak najlepszym stanie.

W praktyce rządzi pieniądz, więc i pogniecione banknoty Tajowie przyjmują. Stosowanie powyższych zasad jest w dobrym tonie i może ułatwić nam uzyskanie lepszej ceny w trakcie targowania się. Tajski Baht to 100 satangów, złote monety o nominałach 25 i 50 satangów nie są już powszechnie używane, czasami w markecie zdarzy się otrzymać resztę, ale należy to potraktować jako pamiątkę, niż pieniądz. W powszechnym użyciu są natomiast monety o nominałach 1, 5 i 10 baht. Monety są przydatne przy podróżowaniu publicznym transportem, szczególnie BTS i mertem, gdyż część biletomatów przyjmuje jedynie monety.

waluta w tajlandii

Ta strona wykorzystuje pliki cookie i zewnętrzne skrypty, aby poprawić Twoje wrażenia. Które pliki cookie i skrypty są używane i jak wpływają na Twoją wizytę są określone po lewej stronie. Jeśli nie zgadzasz się z nimi prosimy o opuszczenie strony. Wymiany Chiny chcą made-in-China Cena miedzi dokonywać należy w kantorach lub bankach, unikać należy kantorów na terenach hoteli, gdyż zapewniają one najmniej korzystny kurs. Artykuł na temat waluty Tajlandii oraz jej wymiany, wszystko co musisz wiedzieć, zanim pojedziesz do Tajlandii.

PLN nie jest walutą wymienialną w Tajlandii, dlatego biorąc gotówkę należy mieć pieniądze w Euro, Dolarach lub Funtach. Najczęściej akceptowana waluta to dolary amerykańskie ale popularne są też funty brytyjskie oraz euro. Dostępne są monety o nominałach 25 i 50 satangów oraz 1, 2, 5 i 10 batów oraz banknoty o nominałach 20, 50, 100, 500 i 1000 batów. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą dolarów amerykańskich.

Wyjeżdżam niedługo do Tajlandii, nie wiem jaką walutę ze sobą zabrać, euro czy dolary? Po ostatnich podwyżkach kursu dolara, nie do końca jestem przekonana czy dolar będzie odpowiednią walutą najkorzystniejszą do wymiany na BTH . Bardzo proszę o poradę i z góry dziękuje za podpowiedzi. W kantorze, banku czy hotelu wymienimy wszystkie powszechnie akceptowane na świecie waluty, choć najbezpieczniej będzie zabrać ze sobą euro lub dolary amerykańskie.

Shopping cart

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Continue Shopping