Contents
Przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W każdym przypadku przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na podstawie prawnej na bazie obowiązujących przepisów. Jedną z nich może być konieczność przetwarzania danych do wykonania lub zawarcia umowy, której jesteś stroną. Taką umowę stanowo Regulamin Serwisu mikroPorady.pl. Przygotowywać takie treści, które cieszą się największym zainteresowaniem lub na które jest największe zapotrzebowanie.
- Chodzi o zwrot kosztów używania do celów służbowych pojazdów niebędących własnością pracodawcy.
- Używane są w firmie przez kilka okresów sprawozdawczych.
- Umieszcza się w nim koszty poniesione w okresie sprawozdawczym.
- Natomiast inne mogą zostać sprzedane w dłuższym czasie.
- W ocenie dyrektor wykonawczej Oxfam Gabrieli Bucher, obecna dekada powinna być rekordowa pod względem profitów czerpanych przez najbogatszych ludzi świata.
Tym terminem określa się również materiały, które stanowią część składową danego wyrobu, a nie podlegają w danym podmiocie przetworzeniu (np. zamki błyskawiczne i guziki w przemyśle odzieżowym). W ten sposób określać się będzie także materiały, które są ściśle z wyrobem złączone. Będą to zatem na przykład opakowania podstawowe (np. tuby do pasty czy puszki do konserw).
Aktywa obrotowe: środki pieniężne i ich ekwiwalenty
Takie zasobowy majątkowe są używane w firmie przez wiele okresów sprawozdawczych, zużywają się i tracą ekonomiczną przydatność stopniowo, tym samym sukcesywnie przekazują swoją wartość wytwarzanym produktom i usługom. Półprodukty i produkty w toku to inaczej produkcja nie zakończona (w tym także roboty i usługi) oraz półprodukty własnej produkcji. Do produkcji nie zakończonej zalicza się także budowę budynków mieszkalnych przeznaczonych do odsprzedaży, tj.
Produkty przeznaczone są do zbycia i stanowią część normalnego cyklu operacyjnego, można zaliczyć je do zapasów. Aktywa rzeczowe, nazywane zapasami, których celem jest wykorzystanie ich w procesie produkcyjnym. Są to różnego rodzaju produkty gotowe używane w produkcji, materiały pomocnicze wspierające procesy produkcyjne oraz materiały nabyte, które nie znajdują się jeszcze w lokalizacji danej firmy. Przykład rzeczowych aktywów obrotowych to materiały zużywane w toku codziennej działalności firmy, np.
Do artykułu ‘Aktywa’ nawiązują następujące testy:
Czynsz za wynajem nieruchomości zapłacony w 2021 roku za cały przyszły rok z góry albo koszt licencji na oprogramowanie czy subskrypcji opłaconych na konkretny okres do przodu. Aktywa obrotowe finansowe zaś to aktywa pieniężne, takie jak waluty obce, nabyte akcje, obligacje, udziały w innych jednostkach, bony skarbowe, kontrakty, krajowe i zagraniczne środki płatnicze. Do aktywów obrotowych zaliczane są również należności krótkoterminowe przysługujące z tytułu dostaw i usług, dochodzone na drodze sądowej, z tytułu podatków, ceł itp. Ostatnie dwa rodzaje aktywów trwałych to należności długoterminowe, czyli świadczenia przysługujące wierzycielowi od dłużnika w określonej kwocie. Ich termin płatności jest dłuższy niż 12 miesięcy od dnia bilansowego.
Czytaj dalej Kanadyjska księgowa będzie musiała finansowo zrekompensować swojemu byłemu pracodawcy “kradzież czasu” – informują zagraniczne media. Tak osobliwie określił pozorowanie pracy tamtejszy sąd, który zadecydował o finansowej karze. Wcześniej kobieta pozwała firmę za – w jej opinii – bezzasadne zwolnienie. Nie wiedziała jednak, że rezultaty jej pracy zdalnej są nieustannie monitorowane przez specjalne oprogramowanie.
Pasywa – czym dokładnie są i co musimy o nich wiedzieć?
Cechą rozróżniającą majątek trwały od obrotowego jest okres użyteczności. W przypadku majątku trwałego jest on użytkowany powyżej jednego roku, a w przypadku majątku obrotowego poniżej jednego roku. Krótko mówiąc są to źródła, z których pochodzą środki gospodarcze. Inaczej, są to takie źródła, które jednoznacznie określają kto wyposażył przedsiębiorstwo w odpowiedni środki. Pasywa dzielą się na kapitał własny oraz kapitał obcy.
13, stwierdza że rozumie się je jako “aktywa jednostki, które nie są zaliczane do aktywów obrotowych”. Często też zaliczają się do nich należności z innych tytułów, które nie są https://investdoors.info/ zaliczane do aktywów finansowych. Oczywiście takie, które są wymagane w czasie roku od dnia bilansowego. Nazwa aktywa pochodzi z łaciny co znaczy czynny albo rzecz zrobiona.
Wysokość kapitału podstawowego ustala się w umowie spółki i w ten sposób ustaloną wpisuje się do rejestru. Inaczej mówiąc, kapitał podstawowy jest wkładem właścicieli w majątek spółki po to, żeby miała ona środki na rozpoczęcie działalności. Może być on wniesiony w postaci pieniężnej, bądź niepieniężnej – w postaci aportów. Kapitał zapasowy – może powstać na dwa sposoby – albo z nadwyżki ceny nad wartością nominalną akcji albo w trakcie działania spółki, kiedy kapitał zapasowy jest zwiększany co roku przez zatrzymywaną przez spółkę część zysku netto.
Tutaj, podobnie jak w przypadku inwestycji długoterminowych, będą to aktywa finansowe, które są płatne wymagalne, ale w okresie 12 miesięcy od dnia bilansowego. Są to więc akcje, udziały, papiery wartościowe oraz pożyczki udzielone do 12 miesięcy. W inwestycjach krótkoterminowych uwzględnia się również aktywa pieniężne, czyli UBS dołącza do nowej platformy Repo Blockchain z Broadridge środki w kasie i na rachunkach bankowych, czeki i weksle. Do tego rodzaju aktywów zaliczamy wartości majątku, które przedsiębiorstwo zamierza zbyć przed upływem roku od ich uzyskania. W tej kategorii istnieją także podkategorie takie jak aktywa rzeczowe, finansowe, należności krótkoterminowe oraz rozliczenia międzyokresowe.
Czym są rzeczowe aktywa obrotowe?
Kapitał obrotowy netto uważany jest za istotny wskaźnik pokazujący wypłacalność danego przedsiębiorstwa. Im wyższy, tym lepsza jest jego kondycja finansowa. Przez bilans należy rozumieć zestawienie składników majątku…
Są to więc środki pieniężne, krótkoterminowe papiery wartościowe, materiały, zapasy, półprodukty i należności krótkoterminowe, które mogą w każdej chwili zostać wykorzystane przez przedsiębiorstwo na dowolny cel. Przez wartości niematerialne oraz prawne należy rozumieć nabyte przez podmiot gospodarczy i zaliczane do aktywów trwałych prawa majątkowe, które nadają się do gospodarczego wykorzystania przez okres dłuższy niż rok. W praktyce oznacza to wartości, które zostały nabyte i zaliczone na poczet majątku firmy w postaci aportu lub na przykład poprzez darowiznę. Co ważne, nie można tak potraktować aktywów, które przedsiębiorstwo wytworzyło samo we własnym zakresie. Zgodnie z ustawą o rachunkowości, do wartości niematerialnych i prawnych należą wszelkie prawa autorskie, pokrewne, koncesje i licencje, prawa do wynalazków, patentów, znaków towarowych, a także ogólnie pojęte know-how. W wielu przypadkach do tego typu aktywów zalicza się również prawa i wartości oddane do użytkowania na podstawie stosownych umów, dzierżawy, leasingu itp.
Czytaj dalej Polska może wprowadzić zerowy VAT na przewozy pasażerskie, na bilety kolejowe – poinformował Maciej Sokołowski, korespondent TVN24 w Brukseli. Jak wyjaśnił, takie rozwiązanie dopuszcza wprowadzona w ubiegłym roku dyrektywa o VAT. Zapytaliśmy Ministerstwo Finansów, czy rozważa wprowadzenie zerowego VAT-u na bilety kolejowe. Ocena posiadanych przez przedsiębiorstwo aktywów jest sposobem na zmierzenie jego rentowności. Jednym z najczęściej wykorzystywanych na to sposobów jest wskaźnik rentowności aktywów ROA .
I dlatego mamy wykazane w aktywach informacje o krótkoterminowych rozliczeniach międzyokresowych. Aby zrozumieć istotę aktywów warto poznać https://forexgenerator.net/ także charakterystykę pasywów, jako ich rzeczywistego dopełnienia. Pasywa są bowiem określane jako źródła finansowania przedsiębiorstwa.
Kontynuujemy temat bilansu spółki po stronie jej aktywów, czyli składników majątku przedsiębiorstwa, które znajdują się pod jego kontrolą i mają określoną wartość. W czwartym odcinku opisałem mniej płynny rodzaj aktywów spółki, czyli aktywa trwałe. Jeśli jeszcze nie widziałeś tamtego materiału, to warto do niego wrócić, bo podstawowa wiedza na ich temat jest potrzebna do tego, by poprawnie interpretować bilans spółki. W wypadku innych należności obowiązują zwykłe zasady ich ujmowania w bilansie. Jeżeli będą wymagalne w ciągu 12 miesięcy ujmuje się je w aktywach obrotowych, natomiast jeżeli część lub ich całość jest wymagalna powyżej 12 miesięcy zestawia się je w aktywach trwałych.
Modernizacja występuje wtedy gdy jest istotna zmiana ulepszająca środek trwały lub przedłużająca jego okres używania. Zwykły remont nie podwyższa wartości środka trwałego, a jego wartość wliczamy w koszty. Zestawienie aktywów i pasywów w bilansie określa się jako dokument o dużym znaczeniu statystycznym, który stanowi jednocześnie istotną część przygotowywanego sprawozdania finansowego, za określony czas.
Powinien mieć określoną, wiarygodną wartość i musi dotyczyć zdarzenia z przeszłości. Ponadto należy dowieść, że może on kiedyś wpłynąć na to, jakie przychody osiągnie firma. W przeciwnym razie poniesiony wydatek zostanie zaksięgowany jako bieżący koszt danego okresu sprawozdawczego.
Recent Comments